Je to potvrzeno: 
Narkolepsie je autoimunitní choroba!
Zároveň se vědcům podařilo vysvětlit, proč její výskyt stoupl po pandemii prasečí chřipky v roce 2009.

Narkolepsie je spánková porucha, charakterizovaná především neovladatelným usínáním během dne. Dřívější studie poukázaly na to, že svou roli v jejím rozvoji částečně hraje genetika: celých 98 % narkoleptiků jsou nositeli varianty genu HLA, která se vyskytuje jen u 25 % zdravé populace. Je také známo, že příčinou choroby je úbytek hypotalamických neuronů, které sekretují hormon hypokretin. Právě ten nás udržuje v bdělém stavu.

Předpokládalo se také, že úbytek neuronů padá na vrub autoimunitnímu procesu, při kterém imunitní systém napadá buňky a tkáně svého vlastního organismu. První přímý důkaz o tom, že narkolepsie patří mezi autoimunitní choroby, nyní přinesl výzkum ze Stanfordovy univerzity. Vědcům se podařilo objevit specifickou skupinu bílých krvinek známých jako CD4+ leukocyty, které útočí právě na hypokretin a které se nacházejí pouze u lidí postižených narkolepsií.

Tento objev zároveň vysvětluje, proč se počet nových případů narkolepsie zvýšil po pandemii prasečí chřipky v roce 2009. Autoři studie prokázali, že virus H1N1 je podobný hypokretinu a CD4+ leukocyty na něj reagují úplně stejně. Znamená to, že pokud se s virem prasečí chřipky setká člověk geneticky predisponovaný k narkolepsii, může to u něj zahájit autoimunitní reakci a napadání hypotalamických neuronů.

Zdroj

DIAGNÓZA NARKOLEPSIE, spolek
dříve občanské sdružení

IČ: 265 54 640

Neurologická klinika 1. LF UK a VFN
Kateřinská 30
PSČ 128 00 Praha 2 

Bankovní spojení
účet č.: 43-5179030287 / 0100
vedený u Komerční banky, a.s.

© 2014 DIAGNÓZA NARKOLEPSIE

Design & Web CR8.cz

Vedení sekretariátu

Blanka Červenková

+420 774 738 997
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Staňte se členem

Podpořte nás aktivně formou členství

Podpořte nás

Přispějte na naše aktivity fiančním darem

 

google+ youtube twitter